Przegląd książek wydanych przez Wydawnictwo Publikkore oraz Pracownię Wydawniczą Eikon
Kontakt

PUBLIKKORE
Dorota Helman

ul. Boczna 14
97-200 Wąwał,
gm. Tomaszów Mazowiecki

tel. 664 046 857
biuro@publikkore.pl

NIP: 773 212 89 73
Regon: 340 320 106

Mediacje Rówieśnicze

Urszula Winiarska
Mediacje rówieśnicze w szkole, czyli uczeń jako mediator,
Toruń 2020

Ebook: pdf interaktywny, epub
Format pdf: 140/210 mm, ss. 52
ISBN 978-83-64869-30-3
cena: 19,90 zł

Dawanie z serca i wychodzenie innym ludziom naprzeciw
stanowią istotę człowieczeństwa.

Marshall B. Rosenberg

Czytelniczko/Czytelniku

Z pewnością zdajesz sobie sprawę, że konflikty są częścią naszego życia. Borykają się z nimi dorośli, ale także dzieci i młodzież. Od naszych umiejętności komunikacyjnych zależy, w jaki sposób będziemy je próbowali rozwiązywać. Mediacja to jeden ze sposobów, aby konflikt wygaszać, a nie eskalować. Możemy zwracać uwagę młodym ludziom już na wczesnych etapach ich kariery szkolnej, że Mediacje Rówieśnicze to sposób, który mogą stosować, gdy pojawi się spór. Aby tak się stało musimy jako dorośli przygotować Mediatorów Rówieśniczych oraz oddać konflikt w ręce młodych ludzi.

W ten sposób ułatwimy i pomożemy zorganizować im dostęp do mediacji prowadzonych przez mediatorów rówieśniczych. Dlatego przygotowałam ten Przewodnik, w którym poprowadzę Cię po zagadnieniach związanych z konfliktem i mediacyjnym sposobem rozwiązywania sporów.

Jeśli ten temat Cię interesuje, to w Przewodniku znajdziesz odpowiedzi na większość pytań dotyczących mediacyjnego sposobu rozwiązywania konfliktów. A może znasz kogoś, kto byłby zainteresowany wprowadzeniem mediacji rówieśniczych do środowiska szkolnego i warto, aby się się o tym dowiedział?

Tutaj spis treści.

Czytaj więcej

Back
Up

Gonić wiatr

Wiesław Czerwiński
Gonić wiatr, Toruń 2020

Format 200/250 mm, ss. 282
ISBN 978-83-64869-27-3
2020

Już jest! Książka pełna wrażeń z podróży do odległych zakątków świata uczestników Koła PTTK Nr 3 w Brodnicy jako podsumowanie 33 lat trekkingowych wypraw. Książka ma bardzo silne cztery atuty. Pierwszy to walor praktyczny ze względu na pewnego rodzaju elementarz turystyczny dla osób, które rozpoczynają przygodę z wyprawami trekkingowymi. Drugim jest walor krajoznawczo-poznawczy odległych terenów, dla nas egzotycznych (Tahiti, Boliwia, Peru, Japonia), gdzie oczami autora możemy zobaczyć dzikie tereny pustyń, betonową dżunglę Ameryki Południowej, czy zadziwiające miejsca przyrodnicze. Trzeci to walor historyczno-archeologiczny z prowadzeniem narracji w sposób wartki i humorystyczny dotykający tajemnic nurtujących pasjonatów starożytności. Czwartym jest bogata i piękna szata fotograficzna. Książka dostępna będzie w Toruńskim Antykwariacie Księgarskim i innych księgarniach, o których powiadomimy, jak tylko książki tam dotrą. Przygotowaliśmy także dla Państwa krótkie materiały filmowe z podróży. Zapraszamy do obejrzenia.

Książki dotarły do następujących księgarń: Skrzynkanabajki w Bydgoszczy, Księgarnia Centrum Toruń, Toruński Antykwariat Księgarski.

Back
Up

Historia żeglugi śródlądowej w Bydgoszczy

Marta Bukolt
Historia żeglugi śródlądowej w Bydgoszczy, Toruń 2020

Format 155/225 mm, ss. 188
ISBN 978-83-64869-32-7
2020

Publikacja uwzględnia historię żeglugi śródlądowej od czasów przedlokacyjnych miasta Bydgoszczy z krótką analizą czasów starożytnych, po czasy współczesne. Przestrzennie obejmuje tereny obecnych granic administracyjnych Bydgoszczy, a także wszystkie drogi wodne, na których pływały bydgoskie jednostki. Jest próbą dogłębnej analizy tematu żeglugi śródlądowej w Bydgoszczy. Publikacja podzielona jest na 5 rozdziałów, z których każdy opisuje poszczególny etap żeglugi na tle historycznym. Uzupełnieniem opracowania jest tabela, która przedstawia jednostki z własnym napędem pływające pod flagą bydgoskiego armatora w latach 1855-2019. Załącznik ten został przygotowany, aby zobrazować wielkość floty bydgoskiej na przestrzeni wieków.

Książka jest dostępna w Toruńskim Antykwariacie Księgarskim oraz będzie po 15 września dostępna w Starej Szufladzie. Poinformuję o innych miejscach, w których stopniowo książką będzie się pojawiać.

Spis treści książki znajduje się tutaj.

Krótka notka o autorce kliknij tutaj.

Back
Up

The Mardzong Manuscripts, Agnieszka Helman-Ważny

Agnieszka Helman-Ważny with contributions by Charles Ramble, Nyima Drandul Gurung, Sarah Skumanov and Emilie Arnaud-Nguyen,
The Mardzong Manuscripts: Preservation, Interpretation and Dating of an Archaeological Find in Mustang, Nepal, Toruń 2018

Format 200/250 mm, pp. 230
ISBN 978-83-64869-24-2
2018

This book tells the story of the Mardzong manuscripts, a collection found in 2008 in the caves of Upper Mustang near Lo Monthang in Nepal, re-visited four times between 2015 and 2018 by the project team. These manuscripts are an extraordinary archaeological find, akin to the more archaic caches of the Silk Road manuscripts from Central Asia, but far less is known of them. They constitute a repository teeming with artefacts, rich in history, and abounding with information about Tibetan book culture, the Bon and Buddhist religions and the local history of craftsmanship spanning half a millennium, carbon dated as they have been to between the thirteenth and the seventeenth centuries. Through a thorough multidisciplinary approach this study reveals new ways of treating these books as artefacts with an unprecedented potential to illuminate the history of their production, usage and provenance. It also vastly increases the interpretative integrity of the analyses of the materials, codicological records and textual interpretations. This is the first collection of books from Mustang to be subjected to systematic codicological research and material study beyond the translation and interpretation of the texts.

Monografia jest podsumowaniem badawczego projektu dotyczącego archeologicznego znaleziska kolekcji manuskryptów w jaskiniach Mardzong w północnym Nepalu. Kolekcję znaleziono w 2008 r. na Jedwabnym Szlaku Azji Środkowej w pobliżu Lo Monthang (Północny Mustang). Z naukowego punktu widzenia manuskrypty te są bardzo cennym źródłem informacji na temat historii regionu, religii Bon, jak również budowy książki i włókien papierniczych.

To order this book, please email me at: eikon.dtp@gmail.com

Price: € 45 (plus schipping costs)

Back
Up

System antroponimiczny staroobrzędowców mieszkających w Polsce, Magdalena Ziółkowska-Mówka

Magdalena Ziółkowska-Mówka, System antroponimiczny staroobrzędowców mieszkających w Polsce, Toruń 2018

Format 165/235 mm, ss. 470
ISBN 978-83-64869-19-8
2018

W prezentowanej publikacji przedstawiony został osobowy system nazewniczy staroobrzędowców mieszkających w Polsce. Prześledzono jego funkcjonowanie od I połowy XIX w. po czasy współczesne. Omówione zostały imiona, nazwiska, a także antroponimy nieoficjalne: przezwiska, patronimy, andronimy i matronimy.

Badaniu poddane zostały nazwy osobowe odnotowane w dziewiętnastowiecznych metrykach stanu cywilnego z Suwalszczyzny; w pruskim spisie mazurskich starowierców z 1842 r.; w napisach nagrobnych; w księdze pamiątkowej parafii w Suwałkach; w pominanijach oraz antroponimy wyekscerpowane z wywiadów ze starowiercami rejonu augustowskiego i suwalsko-sejneńskiego prowadzonych w latach 1999–2017.

Analiza zgromadzonego materiału wykazała, że system antroponimiczny staroobrzędowców w Polsce był pierwotnie oparty na systemie rosyjskim, w którym z czasem stawały się coraz silniejsze wpływy polskie, a na Mazurach również niemieckie. Wynika to z narastającej izolacji gmin staroobrzędowych od swego źródła, z pogłębiającej się dwujęzyczności, a na Mazurach wielojęzyczności oraz z coraz szybciej zachodzących przemian społecznych i kulturowych dokonujących się w tej społeczności.

Książka jest dostępna w Toruńskim Antykwariacie Księgarskim oraz będzie po 15 września 2020 r. dostępna w Starej Szufladzie.

Powrót
Do góry

Staroprawosławie wczoraj i dziś, redakcja naukowa Adam Jaskólski

Staroprawosławie wczoraj i dziś, Warszawa-Toruń 2018

Format 168/238 mm, ss. 162
ISBN 978-83-64869-23-5
2018

W zbiorze „Staroprawosławie wczoraj i dziś” znalazły się prace poświęcone różnorodnym zagadnieniom związanym z historią, ideologią, kulturą, językiem i obecną sytuacją staroobrzędowców w Rosji i poza jej granicami. Na treść zbioru składają się cztery bloki tematyczne: 1) Historia ruchu staroobrzędowego i starowierskich wspólnot; 2) Piśmiennictwo i biblioteki staroobrzędowców; 3) Kultura i mentalność staroobrzędowców; 4) Sytuacja językowa staroobrzędowców.

Skomplikowana historia i sytuacja prawna staroobrzędowców w połączeniu z ich specyficzną kulturą i mentalnością oraz kontestatorskim charakterem ruchu, obecność starowierskiej diaspory w wielu krajach świata, jak również zachowywanie przez nich – także w obcym otoczeniu kulturowo-językowym – własnych wartości i tradycji powodują, że fenomen, jakim jest staroprawosławie, cieszy się niezwykłym zainteresowaniem badaczy reprezentujących różne dziedziny nauki.

Książka jest dostępna w Toruńskim Antykwariacie Księgarskim oraz będzie po 15 września 2020 r. dostępna w Starej Szufladzie

Powrót
Do góry

Aleksander Sołżenicyn i rosyjska emigracja, Maria Dąbrowska, Piotr Głuszkowski, Uniwersytet Warszawski

Aleksander Sołżenicyn i rosyjska emigracja, Warszawa-Toruń 2018

Format 168/238 mm, ss. 230
ISBN 978-83-64869-21-1
2018

W 1917 roku miały miejsce w Rosji wydarzenia, które […] w decydujący sposób wpłynęły na losy dużej części świata w ich wymiarze zbiorowym i indywidualnym, a w pewnych sferach życia ich skutki odczuwalne są po dziś. W 1918 roku urodził się Aleksander Isajewicz Sołżenicyn, znany rosyjski pisarz i publicysta, autor Jednego dnia Iwana Denisowicza, Archipelagu Gułag, W kręgu pierwszym i Czerwonego koła, laureat literackiej Nagrody Nobla, łączący w swojej twórczości refleksję nad przeszłością, teraźniejszością i przyszłością Rosji, cywilizacją, kulturą i kondycją człowieka. […]

Niniejsza książka powstawała w roku obchodów stulecia rewolucji rosyjskich 1917 roku, oddawana do rąk czytelników jest w stulecie urodzin i dziesiątą rocznicę śmierci Sołżenicyna. Urodzony 11 grudnia 1918 roku w Kisłowodzku i zmarły 3 sierpnia 2008 roku w Moskwie znaczną część życia […] spędził poza krajem, dzieląc los emigranta z setkami tysięcy swoich rodaków, reprezentujących – jak on – trzecią falę emigracji czy też dwie fale wcześniejsze, z których pierwsza spowodowana była właśnie wydarzeniami 1917 roku i lat następnych.

Książka jest dostępna w Toruńskim Antykwariacie Księgarskim

Powrót
Do góry

Skarby Doliny Pilicy. Twórczość, rękodzieło, folklor. Folder promujący twórczość i rękodzieło na terenie Doliny Pilicy

Skarby Doliny Pilicy. Twórczość, rękodzieło, folklor, 2018

Format 210/210 mm, ss. 152
ISBN 978-83-64869-20-4
2018
wydanie folderowe

Publikacja daje obraz twórczości i działalności artystycznej regionu Stowarzyszenia Dolina Pilicy. Jest to obszar 15 gmin w województwie łódzkim, które łączy wspólna historia terenów wzdłuż środkowej Pilicy. Koleje losów i poczucie wspólnoty regionalnej, jak również potrzeba kreacji, wykształciło pasje, tradycje rękodzielnicze oraz chęć działania w obszarze kultury pięknych obszarów nadpilicznych. Część z tych pasji wywodzi się wprost z tradycji pokoleń, część natomiast wraca do korzeni, inspiruje się folklorem, dodając od siebie oryginalny pierwiastek twórczy, nadający wyrobom i pracom wyjątkowości oraz indywidualności.

Praca podzielona jest na działy: twórcy (rzeźba/malarstwo, literatura, rękodzieło), muzyka oraz koła gospodyń wiejskich. Każdy z działów zawiera krótki opis danego twórcy czy zespołu ludowego i jego dorobku artystycznego. Opisanych zostało 82 twórców i 34 zespoły ludowe i kapele z regionu.

Powrót
Do góry

Maria Znamierowska, Zdumiewająca rzecz, poezje

Maria Znamierowska, Zdumiewająca rzecz

Format 143/205 mm,
ISBN 978-83-64869-18-1
2017

Nowy tomik toruńskiej poetki jest zbiorem pięknych refleksji z warstwy duchowej. Autorka zestawiła wiersze w trzech znamiennych grupach tematycznych: Miasto - Człowiek - Bóg. Czytelnik podczas czytania przenosi się w warstwę siebie w głąb, może doświadczyć wyskoczenia ze schematycznych torów myślenia. Autorka zaprasza do eksplorowania innej przestrzeni Miasta i przede wszystkim SIEBIE. Poniżej mały wgląd w tekst:

trochę gwiazd

pamięta się tylko
niedośnione sny
ścieżki zerwane w połowie
milczenie z kimś
nad rzeką
o czym
już nieważne
trochę smutku
trochę gwiazd
życie
.

Książka do kupienia w Toruńskim Antykwariacie Księgarskim.

O autorce tutaj.

Powrót
Do góry

Przepis na plan, Joanna Suchomska, Paweł Kołacz, podręcznik o planowaniu miast

Joanna Suchomaska, Paweł Kołacz, Przepis na plan

Format 200/235 mm,
ISBN 978-83-62590-31-5
2017

Kolejny podręcznik z serii Przepis

W publikacji wskazujemy kluczowe dysfunkcje systemu planowania przestrzennego w Polsce. Zwracamy szczególną uwagę na kwestie związane z partycypacją obywatelską w planowaniu. Wskazujemy też nowe wyzwania, przed jakimi stoją miasta w XXI w. Nie ma gotowej recepty na to, jak sporządzać dobre plany zagospodarowania przestrzennego oraz jak włączać w ten proces mieszkańców i innych interesariuszy. Opierając się na naszym doświadczeniu, podpowiadamy, jak wypracować model tworzenia dokumentów planistycznych i jakie wybrać narzędzia do dialogu z mieszkańcami. Ta publikacja będzie miała swoją kontynuację. Czekamy na uwagi, a szczególnie na przykłady dobrych planów miejscowych i innych dokumentów planistycznych, a także procesów, które doprowadziły do ich uchwalenia. Chcielibyśmy pokazać najlepsze polskie dobre praktyki w tworzeniu polityk przestrzennych oraz angażowania i dyskusji z różnymi użytkownikami przestrzeni.
Pracownia Zrównoważonego Rozwoju
fundacja@pzr.org.pl

Książka do darmowego ściągnięcia tutaj.

O autorach.

Powrót
Do góry

Power and Speech. Mythology of the Social and the Sacred, edited by Marcin Lisiecki, Louise S. Milne, Nataliya Yanchevskaya

Power and Speech. Mythology of the Social and the Sacred

Edited by Marcin Lisiecki, Louise S. Milne, Nataliya Yanchevskaya

Format 170/240 mm,
ISBN 978-83-64869-16-7
2016

This book brings together the very diverse contributions of scholars of comparative mythology worldwide, dealing with an equally wide range of topics related to the topic of the conference, Power and Speech. They extend from Japan, Siberia and Mongolia to the ancient Near East, the Caucasus, Hungary and Iceland and span several thousand years, from the Bronze Age to modern times. We are very grateful to the organizers of our 2015 IACM meeting at Toruń and to the three editors who succeeded in compiling and editing this volume so speedily.
Michael Witzel (Harvard University)

The book now before the reader began with the annual meeting in June 2015 of IACM in Toruń, Poland, ably led by Dr. Marcin Lisiecki, who, with his fellow editors has now assembled a generous collection of scholarly papers on myth under the aspect especially of “power and speech.” Among the nineteen papers one can perhaps trace some lineages back to our three phases of comparative mythology, but of at least equal importance are the heterogeneously varied approaches of this contemporary collection. May the reader enjoy the learning and variety of these studies as much as I did!
Joseph Harris (Harvard University)

Making a wide range of readers interested in a new book—especially when the issues considered might appear to be rather specialised—is a difficult task. Here we attempt a systematic and concise demonstration that the subject and the texts comprising the present volume make up a coherent whole. Even when read independently, the texts do not lose in significance. What makes the book worthy of interest and what unites its content is the concept of “myth,” which has recently become significant and valuable both for research on multifarious cultures (early and contemporary) and for understanding the human condition. Our authors, representing various areas of humanities and social sciences, focus on the ­multi-aspectual relations between myth and our title: Speech and Power.
Marcin Lisiecki (Nicolaus Copernicus University)
Louise S. Milne (University of Edinburgh)
Nataliya Yanchevskaya (Princeton University)

The book brings collection of bright essays on mythology understood in many ways: as storytelling, as political activity, as a sacred domain, and as numerous symbols used by individuals and groups in social sphere. This variety of themes brings numerous ideas presented in different approaches and analyzed with differential methodologies, which makes the book absorbing and interesting. In this work myths, mythologies, sacred stories, and symbols are seen as ideas and tales constantly defining contemporary culture.
Marek Jeziński (Nicolaus Copernicus University)

Buy here

You can also order this book by email: eikon.dtp@gmail.com.

Price: 15 € (plus schipping costs)

Back
Up

Przepis na ulicę, Paweł Kołacz, podręcznik o projektowaniu miast i przestrzeni publicznych

Paweł Kołacz, Przepis na ulicę

Format 200/235 mm
ISBN 978-83-64869-12-9
2017

Pierwszy podręcznik podsumowujący działania rewitalizacyjne i tworzenie przyjaznych przestrzeni publicznych przez Pracownię Zrównoważonego Rozwoju w Toruniu.  Podręcznik określa nowe podejście do zarządzania drogami, stara się przekazać główne założenia bezpiecznej i przyjaznej drogi dla wszystkich użytkowników ruchu, jak również daje podpowiedź, jak przeprowadzać konsultacje społeczne, które są nieodzowne przy planowaniu i remontach ulic.

Książkę można pobrać tutaj

Powrót
Do góry

Prawo o postępowaniu sądowoadministracyjnym, Wiesław Czerwiński

Wiesław Czerwiński, Prawo o postępowaniu sądowoadministracyjnym

Format, 145/205 mm, ss. 184,
ISBN 978-83-64869-11-2
2016

Wydanie II "Prawa o postępowaniu sądwoadministracyjnym"

Praca zawiera przepisy prawne przydatne dla osób, które na co dzień związane są z prawem. Przedstawiony zbiór aktów prawnych uwzględnia nowelizację ustawy Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, która weszła w życie w dniu 15 sierpnia 2015 r. Ponadto, zbiór zawiera Regulamin wewnętrznego urzędowania wojewódzkich sądów administracyjnych oraz zmiany w przepisach o doręczeniach, które będą obowiązywać od 11 lutego 2017 r., co sprawia, że praca ta jest przydatna w wykonywaniu codziennych czynności zawodowych.

Książkę można zakupić tutaj.

Powrót
Do góry

Aspekty społeczno-prawne antycznego Rzymu, redakcja Oktawia Ewa Braniewicz

Aspekty społeczno-prawne rozwoju antycznego Rzymu, tom III, Toruń 2016

Format, 148/210 mm, ss. 168,
ISBN 978-83-64869-14-3
2016

Praca zbiorowa z wyselekcjonowanymi artykułami z III Międzynarodowej Konferencji Naukowej Aspekty społeczno-prawne rozwoju antycznego Rzymu, która odbyła się w 2015 r. w Toruniu.

Ideą, jaka legła u podstaw tej inicjatywy, była chęć stworzenia przestrzeni współpracy dla studentów i doktorantów pragnących zgłębiać tematykę prawa rzymskiego oraz zestawić je z rozwiązaniami współczesnymi.

Spis treści

Przedmowa,
Wiesław Mossakowski, Czy w starożytnym Rzymie istniały spółki kapitałowe?
Aleksandra Surma, Krzysztof Olszak, Rzymska societas jako źródło współczesnej instytucji spółki cywilnej
Oktawia Ewa Braniewicz, Odpowiedzialność partnerów za zobowiązania w antycznym Rzymie i we współczesnej spółce partnerskiej
Adrianna Tymieniecka, Ewolucja własności od czasów starożytnego Rzymu do współczesności
Joanna Szumańska, Rozwój i rozumienie zasady pacta sunt servanda od czasów rzymskich do współczesnych z uwzględnieniem wyjątków od tej zasady
Natalia Maria Tończyk, Posag w antycznym Rzymie i jego znaczenie w późniejszych systemach prawnych
Patryk Piątkowski, Charakterystyka rzymskich archetypów ubezpieczeń wraz z ich wpływem na obecne regulacje rynku ubezpieczeniowego
Mateusz Langer, Vectigalia nervos esse rei publice. O niektórych daninach publicznych rzymskiej republiki
Monika Piekarska, Rozważania na temat sentencji Mulier autem familiae suae et caput et finis est (D. 50.16.195.5)
Paweł Aptowicz, Problematyka uznania dziecka w świetle senatus consultum Plancianum de liberis agnoscendis
Klaudia Górna, Niewolnictwo a Prawa Człowieka. Ujęcie historyczne i prawnomiędzynarodowe
Beata Walczakiewicz, Problematyka granic swobody testowania na przykładzie prawa rzymskiego i niemieckiego
Jan Tadeusz Kil, Ewolucja modelu rzymskiego procesu karnego

Książkę można zakupić tutaj.

Powrót
Do góry

Między państwem a religią - relacje prawa i prawa kanonicznego, redakcja Natalia Tończyk, Oktawia Braniewicz

Między państwem a religią – relacje prawa i prawa kanonicznego, Toruń 2016

praca zbiorowa, red. Natalia Maria Tończyk, Oktawia Ewa Braniewicz

Format 148/210 mm
ISBN 978-83-64869-15-0
2016

Praca zbiorowa zainspirowana konferencją naukową, która odbyła się Na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w 2014 r. i została zorganizowana przez Studenckie Koło Naukowe Prawa Porównawczego "Ius et Lex" oraz "Sapere Aude" Koło Jurystów Prawa Rzymskiego i Kanonicznego UMK. NIe jest to jednak typowa publikacja pokonferencyjna, ma ona charakter monografii.

Współcześnie świecki charakter państwa (a więc i systemu prawnego) stał się nie tylko standardem, ale wręcz niezbędnym wymogiem, zaś religia w społecznym dyskursie zostaje spychana na margines życia – do ściśle zamkniętej sfery prywatnej. Jednoicześnie coraz częściej i w coraz większej ilości dziedzin dochodzi do zbiegu prawa stanowionego przez prawo państwa i prawa kanonicznego. Co więcej, zauważyć można oddziaływanie tych systemów prawnych na siebie. Choć jest to problem ważny, wydaje się być pomijany w głównym nurcie badań.

Książkę można zakupić tutaj.

Powrót
Do góry

Staoobrzędowcy za granicą II. Historia, religia, język, kultura, redakcja Dorota Paśko-Koneczniak, Magdalena Ziółkowska-Mówka, Michał Głuszkowski, Stefan Grzybowski

Staroobrzędowcy za granicą II. Historia, religia, język, kultura,

red. Dorota Paśko-Koneczniak, Magdalena Ziółkowska-Mówka, Michał Głuszkowski, Stefan Grzybowski

Format 155/238 mm,
ISBN 978-83-930863-8-2
2014

W zbiorze tym, który jest kontynuacją tomu o tym samym tytule wydanego w 2010 r., znalazły się rozprawy poświęcone różnorodnym zagadnieniom dotyczącym życia społeczności staroobrzędowców na emigracji oraz uniwersalnym problemom staroobrzędowstwa. Na treść zbioru skłądają się cztery bloki tematyczne 1) Badania nad językiem staroobrzędowców; 2) Dzieje staroobrzędowców na obczyźnie; 3) Kultura i tradycje oraz 4) Religia, sztuka i piśmiennictwo staroobrzędowców na świecie.

Staroobrzędowcy, znani również jako starowiercy - to potomkowie Rosjan, którzy nie zaakceptowali reform wprowadzonych w Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej w drugiej połowie XVII w. przez Patriarchę Nikona.

Książka do kupienia w Toruńskim Antykwariacie Księgarskim.

Powrót
Do góry

Słowiańskie wyspy językowe i kulturowe, redakcja Ewa Nowicka, Michał Głuszkowski

Słowiańskie wyspy językowe i kulturowe, Toruń 2014

red. Ewa Nowicka, Michał Głuszkowski

Eikon Studio
Format 165/235 mm, ss. 306
ISBN 978-83-930863-2-0
2013

Praca zbiorowa Słowiańskie wyspy językowe i kulturowe stanowi efekt współpracy przedstawicieli różnych dyscyplin humanistycznych: językoznawców, antropologów społecznych, socjologów i historyków. Autorów połączyły wspólne zainteresowania społecznościami o charakterze wyspowym na terenie Słowiańszczyzny oraz słowiańskich wspólnot wyspowych na Zachodzie. Tematyka zamieszczonych w tomie artykułów dotyczy polskich wysp na Wschodzie oraz losów ich mieszkańców po repatriacji, Bośni – jako wyspy wyznaniowej, Słowian żyjących na terytorium Niemiec, Słowian wschodnich na terenach niesłowiańskich i w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem Rosjan-staroobrzędowców. Poszczególne społeczności reprezentują często istotnie różniący się od siebie nawzajem model wyspowości. Niemniej wszystkie z nich łączy wspólny mianownik funkcjonowania w obcym dominującym otoczeniu.

Na ten moment nakład wyczerpany. W razie zainteresowania prosimy o informację na maila: eikon.dtp@gmail.com

Powrót
Do góry

Wymogi edytorskie
Ebook Grant
Linki
©Publikkore 2019.
Strona wykorzystuje pliki cookies.